„W labiryncie” kryje się potwór. Nowy film z Dustinem Hoffmanem [KONKURS]

LubimyCzytać
14.02.2020

Donato Carrisi to nie tylko pisarz, który ma na koncie kilka bestsellerów, lecz także utytułowany filmowiec. Niebawem na ekrany kin wchodzi jego nowy film, zatytułowany „W labiryncie”. To trzymający w napięciu thriller o porwanej dziewczynie, w której umyśle skrywa się wskazówka niezbędna do złapania mordercy. Czy policyjny profiler (w tej roli Dustin Hoffman) zdoła pomóc jej odzyskać utracone wspomnienia? Morderczy wyścig z czasem trwa… Wygraj bilety na ten film!

„W labiryncie” kryje się potwór. Nowy film z Dustinem Hoffmanem [KONKURS]

Samantha kiedyś była zwykłą, beztroską nastolatką, lecz wszystko zmieniło się w dniu, kiedy została porwana i uwięziona na piętnaście lat. Nie wiadomo, jak udało jej się uciec, bo gdy dziewczyna budzi się w szpitalu, nie jest w stanie sobie nic przypomnieć. Pamięta tylko tajemniczy labirynt, w którym była więziona. Pomoc oferuje jej doktor Green, policyjny profiler (Dustin Hoffman). Dzięki niemu dziewczyna próbuje odzyskać wspomnienia z tajemniczego labiryntu – więzienia, w którym porywacz zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar. Równocześnie sprawcę próbuje odnaleźć bezkompromisowy detektyw Bruno Genko (Toni Servillo). Oprawca, który uwięził dziewczynę, wciąż jest na wolności. Jedyny sposób, by złapać Człowieka z Labiryntu, to włamać się do umysłu Samanthy…

Serwis lubimyczytać.pl objął nad filmem i książką „W labiryncie” patronat medialny.

Reżyser, który pisze książki

Reklama

O filmie, który powstał na podstawie książki „W labiryncie”, wypowiada się sam twórca. Jak podkreśla, obrazy filmowe mają wiele wspólnego z książkami prezentującymi najlepsze cechy kryminałów. 

Od czasu rozkwitu popularności Agathy Christie twórcy thrillerów bawią się z czytelnikami w kotka i myszkę. To niepisana zasada – rywalizacja między autorem i czytelnikiem. Kto wygra? Czy pisarzowi uda się zachować tajemnicę aż do ostatniej strony, a odbiorca się niczego nie domyśli? Pisarz musi podsuwać czytelnikowi wszystkie elementy niezbędne do rozwiązania zagadki. Może używać sztuczek, być podstępny, kręcić, ale prawda powinna być zawsze przed oczami odbiorcy – tylko, oczywiście, odpowiednio zakamuflowana. Moim celem jest pisanie książek, które dają poczucie oglądania filmu, i tworzenie filmów, które dają poczucie czytania książki. W książkach próbuję wywoływać obrazy w wyobraźni czytelnika, a filmy mają być czymś więcej niż to, co widziane na ekranie. Wierzę w sugestywną moc opowieści.

Kadr z filmu W labiryncie, Dustin Hoffman

Thriller Donato Carrisiego ma dwóch protagonistów – doktora Greena oraz detektywa Genko. Choć mają wspólny cel – dążą do tego, by zidentyfikować i schwytać porywacza – sięgają po inne środki. 

Polowanie Genko na porywacza rozgrywa się w realnym czasie. Musi pobrudzić sobie ręce i narazić się na niebezpieczeństwo. Chociaż jako osoba umierająca nie ma już nic do stracenia. Polowanie doktora Greena rozgrywa się na poziomie umysłowym. Jest subtelne, a jednocześnie bezwzględne. Profiler nie waha się przed niczym. Wykorzystuje wszelkie konieczne środki, nawet te najbardziej niewyobrażalne, żeby wniknąć do umysłu ofiary i zapolować na potwora. Ponieważ potwór ukrywa się właśnie w umyśle dziewczyny. Żeby zrealizować tę wizję na ekranie, potrzebowałem Tony’ego Servillo i Dustina Hoffmana.

Dustin Hoffman w filmie W labiryncie

W filmowym piekle Dantego

Reklama

Jak podkreśla reżyser, postać detektywa Genko jest wyjątkowa, gdyż otrzymuje on od lekarzy wyrok śmierci i wie, że przez chorobę może umrzeć w każdej chwili. Jego poszukiwania przypominają więc schodzenie do coraz niższych kręgów piekła. Musi skonfrontować się ze swoimi prywatnymi demonami, a będąc u kresu życia wie, że nie ma już czasu, by się oszukiwać. Z kolei doktor Green jest zarazem współczujący i przebiegły. „On nie zbiera dowodów, tylko szuka oznak zła”, opowiada reżyser. „Jest surowym nauczycielem, który uczy ofiarę, jak sama może zniszczyć swojego prześladowcę. Nawet jeśli to bolesny i trudny proces”.

Chciałem zrobić film w klimacie noir z kolorem i muzyką. Nie chciałem zimnej atmosfery ostatnio kręconych thrillerów, z ponurą, zazwyczaj elektroniczną muzyką. Inspirował mnie Hitchcock. Trafiłem na zdjęcia z planu „Psychozy”.  Po obejrzeniu zdjęć z planu tego filmu, który miał odzwierciedlać piekło, nie mogłem przestać myśleć o Dantem. W czasie szukania materiałów zauważyłem, że graficzne ukazania „Boskiej komedii” przez lata, w najróżniejszych wersjach, prezentują się tak, że świat podziemny jest pełen barw, natomiast czyściec i raj są kolorystycznie monotonne. Taki sposób łączenia zła z kolorami jest zakorzeniony w naszej wyobraźni od bardzo dawna.

Włoska szkoła kryminału

Włoskie kryminały mają swoją specyfikę – są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne, jak sami Włosi. Wielkimi fanami twórczości Donato Carrisiego są Michael Connelly oraz Ken Follett, którego dwie opinie opublikowane na Twitterze były punktem zwrotnym w karierze Włocha w Stanach: „Sobota na plaży ze świetną książką – raj!” i „«Zaklinacz» Donato Carrisiego – doskonały i BARDZO creepy thriller o seryjnym mordercy”.

Donato Carrisiego pokochali również amerykańscy czytelnicy, dla których powieści włoskiego autora stały się prawdziwym must read. Carrisi nie pozostaje im dłużny – za jednego ze swoich największych mistrzów uważa Stephena Kinga.

KONKURS

Mamy dla was zaproszenia w postaci 30 podwójnych kodów do wykorzystania na dowolny seans filmu „W labiryncie”, w dniach 02–05.03.2020 roku w sieci kin Cinema City w całej Polsce. Zaproszenie podlega wymianie na bezpłatne bilety w kasie kina Cinema City, w którym wyświetlany jest film. Do zrealizowania zgodnie z repertuarem kina.

Dodatkowo mamy do rozdania zaproszenia na specjalny pokaz przedpremierowy filmu, jaki odbędzie się 24 lutego w Kinie Atlantic (Warszawa) – każdy uczestnik tego pokazu zostanie obdarowany gift pakiem od Wydawnictwa Albatros oraz dystrybutora filmu Best Film.

Co trzeba zrobić, aby wygrać podwójne wejściówki na film? Wystarczy, że w komentarzu do tej aktualności napiszecie, czy lubicie (i jeśli tak, to dlaczego) filmy z intrygą kryminalną. Pamiętajcie, by wypowiedź nie była dłuższa niż 1000 znaków.  Nie zapomnijcie napisać, czy chcecie wygrać kody do Cinema City, czy zaproszenie do Kina Atlantic

Szczegóły w regulaminie konkursu.

Kobieta leżąca na szpitalnym łóżku, kadr z filmu „W labiryncie“

Fotografia otwierająca: kadr z filmu „W labiryncie”, Loris T. Zambelli

Reklama

komentarze [63]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2519
4
14.02.2020 13:52

Zapraszamy do dyskusji.


933
209
14.02.2020 14:52

Chcę wygrać kod do Cinema City.

Uwielbiam filmy z intrygą kryminalną, gdyż wyzwalają we mnie emocje i skłaniają do refleksji nad życiem. Do moich ulubionych dzieł z tego gatunku należą m. in. „Siedem” oraz „Dziewięć milimetrów”, ponieważ nie można przejść obok nich obojętnie, na każdym widzu wywrą jakieś wrażenie. Co istotniejsze – ukazują ciemną stronę rzeczywistości, na...

więcej

1769
98
14.02.2020 15:15

[cinema city]
Uwielbiam tego typu filmy.
Człowiek siedzi jak na szpilkach, dosłownie obgryzając paznokcie, zastanawia się jak to możliwe, że dzieją się takie rzeczy!
"W labiryncie" dodatkowo serwuje serię zagadek, a to zawsze tylko podsyca ciekawość w trakcie oglądania filmu czy czytania książki. A już próba włamania się do umysłu dziewczyny może być tak genialnie...

więcej

1679
32
14.02.2020 15:30

Cinema city

Filmy z intrygą kryminalną są jak wejście do innej rzeczywistości, która tak naprawdę nie jest niczym innym jak po prostu spojrzeniem na świat z perspektywy innych osób. Strach, który odczuwamy spotykając kolejne tajemnice sprawiają, że coraz bardziej wczuwamy się w bohaterów. Właśnie za to kocham te filmy, że mogę wejść w świat tajemnic, które skrywa nudna...

więcej

1047
72
14.02.2020 16:09

Kod do Cinema City
Uwielbiam intrygi kryminalne! Już jako mała dziewczynka siedziałam przed telewizorem i rozwiązywałam swoje pierwsze zagadki wraz z grupą wścibskich dzieciaków i Scooby Doo :) Od zawsze lubiłam wszelkiego rodzaju zagadki nie tylko te kryminalne, lubię poznawać mechanizmy działania, zależności i ciągi przyczynowo skutkowe, a także naturę ludzką i motywy...

więcej

137
0
14.02.2020 17:01

[Cinema City]

Uwielbiam filmy z intrygą kryminalną z kilku prostych powodów:
1. Kryminały mają coraz wyższy poziom. są znacznie lepiej robione niż kiedyś i często to naprawdę ambitna rozrywka.
2. Wybór jest ogromny, a nakłady imponujące. Reżyserzy starają się sprostać gustom widzów i spełnić ich oczekiwania.
3. Specyfika gatunku - od pierwszej do ostatniej chwili trzymają...

więcej

147
68
14.02.2020 17:48

Kod do Cinema City
Uwielbiam intrygi kryminalne 😍. Dla mnie jednak nie jest najważniejsze kto zabił (ukradł, porwał itd.), ale dlaczego i w jaki sposób detektyw (starsza pani, grupa nastolatków, miłośnik kryminałów itd.) do tego doszedł. Fascynujące jest móc śledzić tok rozumowania wybitnych analityków zbrodni. To bardzo dobre dla moich szarych komórek 😉.


606
65
14.02.2020 21:50

Kod Cinema City

Intryga kryminalna, mówię 3 razy tak! Nic nie zmusza tak do myślenia, jak dobrze wykreowana intryga przez autora. Cały proces dotarcia do finału jest taką wisienką na torcie i sprawia (przynajmniej dla mnie), że się nie nudzę - niezależnie, czy jest to film, czy książka. To taki trochę trybik podkręcający, kiedy adrenalina rośnie, bo zastanawiam się o co tu...

więcej

145
137
14.02.2020 23:01

Cinema City ❤️

Dobry film wzbudza emocje, porusza, wzrusza, ale także wprowadza zaniepokojenie. Mam tak mało czasu wolnego, że z przyjemnością sięgam po kino, które mnie pobudzi, zmusi do myślenia, a przy tym pozwoli się dobrze bawić. Umiejętnie rozegrana intryga i wątek kryminalny, pozwola na długie dyskusje o filmie i lampkę wina- polecam!


278
152
15.02.2020 10:43

Cinema City.

Uwielbiam kino z dobrze skonstruowaną zagadką kryminalną ponieważ lubię gdy film (i książka oczywiście) wymaga czegoś ode mnie. Nie tylko siedzę, oglądam i czekam na zakończenie ale sama próbuje do niego dojść. Jak zakończy się akcja?Kto jest winny?Czy uda się powstrzymać porywacza?Co skłoniło go do takiego czynu?Czy może jest w tym drugie dno? Najbardziej...

więcej

zgłoś błąd