Najpierw książka, później film (28.01.2020)

LubimyCzytać
28.01.2020

Zwiastuny serialowych ekranizacji książek Jean Hanff Korelitz i Alexandra Horowitza, a także zapowiedź premiery „Małych kobietek”, nad którymi objęliśmy patronat medialny. Zapraszamy na przegląd wiadomości ze świata filmowych adaptacji.

Najpierw książka, później film (28.01.2020)

„Nie chciałaś wiedzieć”, Jean Hanff Korelitz (wyd. Czarna Owca)

Sześcioodcinkowy miniserial „Od nowa” na podstawie powieści Jean Hanff Korelitz będzie miał swoją premierę w maju. Odpowiedzialna za emisję stacja HBO zaprezentowała pierwszy zwiastun serii, której gwiazdą jest Nicole Kidman grająca główną bohaterkę Grace. To historia odnoszącej sukcesy terapeutki, której życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy znika jej ukochany mąż.

Partnerować Kidman na ekranie będą Hugh Grant oraz Donald Sutherland. Reżyserką produkcji jest Susanne Bier, zdobywczyni Nagrody Emmy za „Nocnego recepcjonistę”, a scenarzystą David E. Kelley, odpowiedzialny między innymi za „Wielkie kłamstewka”.

Książka zostanie wznowiona w maju nakładem wydawnictwa Poradnia K.

„Metamorfozy zemsty”, Mark Burnell (wyd. Amber)

Reklama

Stephanie Patrick (w tej roli zobaczymy Blake Lively, aktorkę znaną między innymi z „Plotkary” i „Wieku Adaline”) odkrywa, że śmierć członków jej ukochanej rodziny w katastrofie lotniczej nie była dziełem przypadku. Postanawia sama wyjaśnić sprawę wypadku i zemścić się na sprawcach. Wkracza do tajemniczego, mrocznego świata wypełnionego przemocą, zadawaną z zimną krwią śmiercią i unoszącym się w powietrzu duchem vendetty. W obsadzie, obok wspomnianej już Lively, zobaczymy między innymi Jude'a Lawa i Sterlinga K. Browna. Reżyserką filmu jest Reed Morano, odpowiedzialna ze niektóre odcinki „Opowieści podręcznej”. „The Rhythm Section” będzie miał swoją światową premierę już 31 stycznia. Jako że nieznana jest data wejścia do polskich kin, zostaje nam tylko opublikowany w zeszłym tygodniu oficjalny zwiastun.

„Misja Stormbreaker”, Anthony Horowitz (wyd. Amber)

Jeszcze w tym roku ma mieć swoją premierę serial będący adaptacją cyklu powieści Anthony'ego Horowitza, opowiadający o przygodach Alexa Ridera. Za produkcję adresowanej do młodzieży sensacyjnej serii odpowiedzialne jest Sony Pictures Television. Głównym bohaterem produkcji zatytułowanej „Alex Rider” będzie tytułowy nastolatek (w tej roli znany z „Wojny i pokoju” oraz „Starcia tytanów” Otto Farrant), który po stracie swojego wujka Iana, będącego superszpiegiem, również rozpoczyna szkolenie i współpracę z brytyjską agencją szpiegowską MI6. Jego misją jest infiltracja elitarnej szkoły dla dzieci bogaczy, a celem odkrycie otaczających ją tajemnic. Dokładna data premiery serialu nie jest jeszcze znana. Jak będzie się prezentował Otto Farrant w roli zwykłego nastolatka i niezwykłego szpiega, możemy zobaczyć na oficjalnym trailerze.

„The Booksellers”

Chociaż nie jest to film na podstawie książki, to jednak zdecydowanie musimy go polecić naszym czytelnikom. „The Booksellers” to dokument, który opowiada o świecie nowojorskich sprzedawców rzadkich książek – zarówno z tych największych księgarni, jak i tych mniejszych, niezależnych, sprzedających również książki antykwaryczne. O tworzonych przez nich imponujących kolekcjach książek i małych światach, które tworzą w swoich sklepikach. To wszystko w odniesieniu do świata zdominowanego przez nowe technologie. Film produkuje studio Greenwich Entertainment, odpowiedzialne za oscarowy dokument „Free Solo”, co jest dodatkowym powodem, by z „The Booksellers” się zapoznać. Czy będziemy mogli to obejrzeć w Polsce, na razie nie wiadomo.

Najpierw książka, później film

„Małe kobietki”, Louisa May Alcott (Wydawnictwo Poradnia K)

Obraz „Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig, aż sześciokrotnie nominowany przez członków Akademii Filmowej do tegorocznych Oscarów, debiutuje w polskich kinach już w tym tygodniu.
Gerwig przeczytała powieść Alcott w dzieciństwie tak wiele razy, że nie potrafi przypomnieć sobie pierwszego z nią kontaktu. Podobnie jak wiele innych twórczyń, ona także silnie identyfikowała się z Jo March, chłopczycą, odmieńcem, aspirującą pisarką (oraz alter ego samej Alcott) mierzącą się ze status quo swych czasów, młodą kobietą, która za wszelką cenę zamierza osiągnąć to, o czym marzy. Kimś, kto wie, czego chce. A chce wolności. I chce tworzyć.

Reklama

„Małe kobietki” to opowieść o miłości i ambicji, wewnętrznym życiu, w którym nie istnieją żadne granice. Alcott stworzyła świat, w którym kobiety nie są od usługiwania, od bycia kimś w tle. One istnieją same w sobie, by nie powiedzieć – dla siebie. Cieszę się, że Greta Gerwig też tak na to spojrzała – mówi Amy Pascal, producentka. – To najlepszy moment na ten film, ponieważ dziś kobiety, jak nigdy wcześniej, mówią o sobie, o swoich wyborach, o pieniądzach, o sile i o tym, jak dorównać w tych kwestiach mężczyznom. Greta przenosi to wszystko na ekran, będąc wierna słowom napisanym przez Alcott.
Premiera „Małych kobietek” 31 stycznia.

Fot. otwierająca: mat. dystrybutora

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2519
4
28.01.2020 07:54

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd